Ustawa na temat rachunkowości nakłada na osoby prowadzące biura rachunkowe obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jakie znaczenie ma tego rodzaju polisa? W jaki sposób działa ubezpieczenie biur rachunkowych?
OC dla księgowych – w jaki sposób działa?
Sumę gwarancyjną, czyli inaczej górny poziom odpowiedzialności ubezpieczyciela, samodzielnie musi dla siebie wybrać firma księgowa. W niektórych towarzystwach może to być nawet do 5 milionów złotych. Ochrona obejmie następstwa pomyłek oraz uchybień w trakcie świadczenia usług księgowych czy wykonywania rozliczeń podatkowych, jak również odszkodowania na przykład za naruszenie praw własności intelektualnej (https://www.podatki.gov.pl/clo/ograniczenia-przywozu-i-wywozu-towarow/ochrona-praw-wlasnosci-intelektualnej/), utratę dokumentacji czy niezachowanie zawodowej tajemnicy. Pokrywane są z tego ubezpieczenia również koszty mające związek z postępowaniami administracyjnymi, skarbowymi, karnymi lub cywilnymi. Ponadto zakres ochrony może zostać rozszerzony o sprawy powiązane z rozliczeniami płacowymi i kadrowymi, z przestrzeganiem RODO, z systemem ubezpieczeń społecznych, cyberatakiem, ale również o pokrycie wydatków obrony przed sądem w sprawach mających związek z osobistą odpowiedzialnością skarbowo-karną.
Najważniejsze informacje na temat polisy
Przez umowę ubezpieczenia OC towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane będzie do wypłacenia zapisanego w umowie odszkodowania za szkody, które zostały wyrządzone innym osobom, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczony albo ubezpieczający. Jeżeli strony nie umówiły się w inny sposób, umowa dotycząca ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmie szkody, będące następstwem przewidywanego w umowie wydarzenia, do którego doszło w czasie ubezpieczenia. Strony postanowić mogą, iż umowa będzie obejmowała szkody zgłoszone, ujawnione lub powstałe w trakcie ubezpieczenia.
Osoba uprawniona do odszkodowania w związku z zaistniałym wydarzeniem objętym umową ubezpieczenia OC może dochodzić roszczeń bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel nie ma prawa do podniesienia przeciwko uprawnionemu zarzutu co do naruszenia obowiązków związanych z umową albo ogólnych warunków polisy przez ubezpieczonego, albo ubezpieczającego, jeżeli doszło do niego po zajściu wypadku.
Jakie znaczenie ma OC w biurze rachunkowym?
Polisa od odpowiedzialności cywilnej dla biura rachunkowego jest doskonałą ochroną, gdyż najbardziej doświadczony księgowy może się pomylić i nie dopełnić swoich obowiązków. Bywa tak, że takie sytuacje mają kosztowne efekty dla klientów, którzy powierzają biurom rachunkowym własne finanse i kwestie podatkowe. Polisa OC biura rachunkowego powinna zatem zostać dopasowana do prowadzonej działalności. Zajmując się rozliczaniem podatków osób mających przeciętne dochody, wystarczy wybrać proponowaną przez ubezpieczyciela sumę gwarantowaną. Jeżeli jednak firma obsługuje duże przedsiębiorstwa, wtedy OC biura rachunkowego będzie droższe w skali roku, ale na pewno zagwarantuje również większy poziom bezpieczeństwa.
Tak samo, jak polisa OC pracodawcy, ubezpieczenie OC dla biura rachunkowego także zapewni stabilność finansową i stanowić będzie poduszkę bezpieczeństwa. Jeżeli pojawi się zaniedbanie ze strony osoby prowadzącej biuro rachunkowe, wtedy polisa pokryje koszty powiązane bezpośrednio ze szkodą. Towarzystwo ubezpieczeniowe zajmuje się także przeprowadzaniem całości postępowania wyjaśniającego. Poważni klienci sprawdzają zwykle, czy biura rachunkowe dysponują takim ubezpieczeniem.